POHODNE HLAČE: Vse, kar moramo vedeti!
V osnovi se pohodne hlače razlikujejo po debelini materiala in njegovih značilnostih, pa tudi po konstrukciji izdelave, različni obdelavi, zaščiti pred sončnimi žarki UPF-faktor … Pohodne hlače se razlikujejo tudi glede na to, ali je njihov material elastičen ali ne, ali ima impregnacijo ali katero drugo obdelavo, ali varuje pred vetrom popolnoma ali le delno, kako dobro diha, koliko je robusten oziroma odporen proti drgnjenju. Razlikujejo se tudi glede na konstrukcijo hlač, izdelane so iz enega, dveh ali več različnih materialov, pa tudi glede na število žepov, zračnike.
Lahke pohodne hlače so izdelane iz lažjih, tanjših in zračnih materialov in so namenjene za toplejše razmere. Se hitro sušijo, delno varujejo pred vetrom in dobro dihajo. Nekatere hlače imajo tudi snemljive hlačnice ali hlače s hlačnicami, ki se po potrebi zavihajo, da nastanejo kratke ali ¾ dolge hlače. Obdelava materiala je različna, imajo lahko impregnacijo DWR, ki odbija vodo, obdelavo za hitrejši prenos vlage na zunanjo stran materiala, obdelavo za hitrejše sušenje, antibakterijsko obdelavo, zaščito pred sončnimi žarki UPF-faktor …
Celoletne pohodne hlače so iz srednje debelih materialov in so primerne za uporabo vse leto. V hladnih razmerah jih je mogoče kombinirati z dolgim spodnjim perilom. Se hitro sušijo, delno ali popolno varujejo pred vetrom in dobro dihajo. Obdelava materiala je različna, imajo lahko impregnacijo DWR, ki odbija vodo, obdelavo za hitrejši prenos vlage na zunanjo stran materiala, obdelavo za hitrejše sušenje, antibakterijsko obdelavo, zaščito pred sončnimi žarki UPF-faktor …
Toplejše pohodne hlače so iz debelejših materialov, ki dobro toplotno varujejo in so primerne za zimsko uporabo. V večini primerov omogočajo vsaj delno, če ne popolno zaščito proti vetru in vodoodbojno impregnacijo DWR zunanjega dela materiala. Tudi toplejše hlače se hitro sušijo in dobro dihajo. Obdelava materiala je različna, imajo lahko impregnacijo DWR, ki odbija vodo, obdelavo za hitrejši prenos vlage na zunanjo stran materiala, obdelavo za hitrejše sušenje, antibakterijsko obdelavo …
Hlače glede na konstrukcijo izdelave
Glede na konstrukcijo izdelave so hlače lahko iz več različnih materialov. Na primer na kolenih, v predelu gležnjev in na zadnji strani so iz bolj robustnega in močnejšega materiala, kar zagotavlja trajnost. Lahko so klasične hlače na pas z zadrgo spredaj ali hlače, ki imajo elastičen pas, zato so primernejše za uporabo s plezalnim pasom. Lahko imajo več žepov tudi na zadrgo ali brez, zračnike na zadrgo, stranske žepe na zadrgo ali brez in razširitev hlačnic na zadrgo ali drugim sistemom razširitve hlačnic za uporabo pri turni smuki ali pri višjih gorniških čevljih. Pri nekaterih celoletnih in toplejših pohodnih hlačah so vključene naramnice ali pa so izdelane tako, da že imajo zanke ali drug način za pritrditev naramnic.
Dodatna obdelava materialov
Materiali imajo lahko vodoodbojno impregnacijo DWR zunanjega dela materiala zato, da hlače odbijajo vodo in se ne napijejo vode. Vendar pa se ta impregnacija z uporabo in pranjem spere oziroma ni več tako učinkovita, kot je bila. Material se lahko ponovno impregnira z impregnacijskimi sredstvi in toplotno obdela za boljši učinek odbijanja vode.
Materiali so lahko obdelani tudi drugače: obdelava za hitrejši prenos vlage na zunanjo stran materiala, obdelava za hitro sušenje, antibakterijska obdelava, zaščita pred sončnimi žarki UPF-faktor …
Zaščita pred UV-žarki UPF
Vsak material omogoča določeno zaščito pred UV-žarki, nekateri materiali pa imajo podano tudi stopnjo zaščite – faktor UPF, zagotovijo pa jo z gostoto materiala in njegovo dodatno obdelavo. Višja ko je vrednost UPF, boljša je zaščita pred soncem. Material z oznako UPF 25 omogoča, da približno 1/25 ali 4 odstotke sončnih žarkov prodre skozi material oziroma da blokira 96 odstotkov UV-sevanja , oblačilo z oznako UPF 50+ pa omogoča le 2 odstotka žarkov, ki prodrejo skozi material oziroma oblačilo. Tudi za barve materialov oziroma oblačil z UV-zaščito velja, da je bolje izbrati intenzivnejše in temne odtenke, saj vpijejo več sončnega sevanja kot pa svetlejše in neintenzivne barve.
UPF-stopnja |
Razred zaščite |
Delež blokiranega UV-sevanja v % |
UPF 15–24 |
dobra zaščita |
93,3–95,9 |
UPF 25–39 |
zelo dobra zaščita |
96,0–97,4 |
UPF 40–50, 50+ |
odlična zaščita |
97,5–98+ |